W odpowiedzi na działania Moskwy na Ukrainie UE ogłosiła plany ograniczenia importu rosyjskiego gazu o dwie trzecie w ciągu roku.

GasStorage

Rosja jest największym dostawcą gazu dla bloku, pokrywając około 40% swojego zużycia gazu. Jednak w świetle konfliktu na Ukrainie Komisja Europejska opublikowała plan zastąpienia 100 mld metrów sześciennych rocznych dostaw z Rosji, które w 2021 r. sięgnęły 155 mld m3.

Dostawy gazu z krajów takich jak USA i Katar mogą zastąpić ponad jedną trzecią, czyli 60 mld m3, dostaw z Rosji. Nowe projekty wiatrowe i fotowoltaiczne mogą zastąpić w tym roku kolejne 20 mld m3 zapotrzebowania na gaz, a potrojenie mocy do 2030 r., dodanie dodatkowych 480 GW energii wiatrowej i 420 GW energii słonecznej, zdaniem Komisji można zmniejszyć roczne zużycie o 170 mld m3. osiągnięty.

Komisja dodaje, że jeśli konsumenci zmniejszą temperaturę termostatów tylko o jeden stopień Celsjusza, może to zaoszczędzić kolejne 10 mld m3, a do 2030 r. zastąpienie kotłów gazowych 30 mln pomp ciepła może zaoszczędzić dodatkowe 35 mld m3.

Propozycje są następstwem narastających apeli rządów europejskich o nałożenie embarga na import rosyjskiej energii. Jednak wezwania te pojawiają się w czasie, gdy Europa już jest w uścisku ostrego kryzysu energetycznego w wyniku silnego popytu, światowych ograniczeń dostaw i niskiego poziomu gazu w magazynach.

Z danych opublikowanych przez Gas Infrastructure Europe wynika, że magazyny gazu w UE są obecnie zapełnione w mniej niż 27%. Zazwyczaj o tej porze roku jest więcej gazu na stanie, ale Europa weszła w sezon grzewczy w zeszłym roku ze znacznie mniejszymi rezerwami niż zwykle, ponieważ wpływ pandemii koronawirusa (COVID-19) na rynki spowodował, że zachęty były mniejsze niż zwykle. zeszłego lata rządy i firmy wprowadziły zapasy do magazynów.