Uzbekistan stał się pierwszym byłym sowieckim krajem Azji Środkowej, który właściwie zdystansował się od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Twierdzi, że kładzie nacisk na integralność terytorialną Ukrainy i nie uzna rosyjskich republik marionetkowych w Ługańsku i Doniecku.

Kamilov Minister spraw zagranicznych Uzbekistanu Abdulaziz Kamilov„Uzbekistan uznaje niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Nie uznaliśmy Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej” – podkreślił minister spraw zagranicznych Abdulaziz Kamiłow, przemawiając na posiedzeniu Senatu 17 marca.

„Po pierwsze sytuacja wokół Ukrainy budzi poważne zaniepokojenie w Uzbekistanie. Po drugie jesteśmy za znalezieniem pokojowego rozwiązania tej sytuacji i rozwiązania konfliktu środkami politycznymi i dyplomatycznymi. Ale w tym celu przede wszystkim konieczne jest natychmiastowe powstrzymać działania wojskowe, przemoc” – powiedział Kamilov.

„Uzbekistan historycznie miał tradycyjne, kompleksowe więzi zarówno z Rosją, jak i Ukrainą. Będziemy kontynuować obopólnie korzystną współpracę z tymi dwoma krajami w oparciu o nasze interesy narodowe. Z jednej strony Rosja jest wiodącym partnerem handlowym Uzbekistanu, mamy strategiczny partnerstwo i stosunki sojusznicze z nią. Z drugiej strony współpracujemy z Ukrainą w wielu dziedzinach, w tym w handlu, gospodarce, kulturze, edukacji, rolnictwie - podkreślił minister spraw zagranicznych.

„W ubiegłym roku obroty handlowe z Ukrainą przekroczyły 704 mln dolarów, czyli o 60% więcej niż w 2020 roku. Współpraca na bieżący rok obejmowała plan różnych wydarzeń w Taszkencie i na Ukrainie. W 2021 roku ruch lotniczy między Taszkentem a Kijowem był wznowiono, co tydzień wykonywano cztery loty – dodał minister.

Zaznaczył, że Uzbekistan będzie kontynuował niesienie pomocy humanitarnej Ukrainie w tej trudnej sytuacji.

Kamiłow przypomniał też: „Zgodnie z koncepcją polityki zagranicznej Uzbekistan nie uczestniczy w żadnych blokach wojskowo-politycznych, a nasi żołnierze nie biorą udziału w konfliktach zbrojnych za granicą. Przewiduje to ustawa zatwierdzona przez parlament”.

Wcześniej, 14 marca, na kuluarach II Forum Dyplomatycznego w Antalyi (Turcja), minister powiedział, że Uzbekistan jest bardzo zaniepokojony sytuacją na Ukrainie. „Możemy o tym dużo mówić. Ale, jak wiele osób na świecie, chcemy zakończenia przemocy i rozwiązania wszystkich problemów środkami politycznymi i dyplomatycznymi”.

Sekretarz prasowy prezydenta Szawkata Mirzijojewa, Szerzod Asadow, powiedział wcześniej, że „Uzbekistan zajmuje zrównoważone, neutralne stanowisko” w kwestii „działań militarnych” prowadzonych przez Rosję na Ukrainie”.