Według stanu na dzień 18 marca 2022 r. funkcjonariusze Straży Granicznej w Polsce odprawili na przejściach granicznych z Ukrainą ponad dwa miliony osób uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy. Najwięcej uchodźców wjechało do Polski 6 marca - ponad 142 tys. osób.

Według źródła wśród uchodźców według stanu na 9 marca było 93 proc. obywateli Urkainy, jeden proc. obywateli polskich i sześć proc. obywateli prawie 100 różnych krajów.RefugeesPoland19-03-22

Według wpisu Straży Graniczne na Twitterze:

Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2 012 906 osób. Dzisiaj #funkcjonariuszeSG odprawili 22,7 tys. podróżnych - to spadek o 24 proc. (wczoraj 29,9 tys.) #PSMedyka 6,7 tys. #PSGKorczowa 3,6 tys. #PSGDorohusk i #PSGHrebenne po 3,5 tys. #PSGHrubieszów 1,7 tys. #PSGDołhobyczów 1,6 tys. #PSGLubaczów 1,2 tys. #PSGKrościenko 1 tys. (LINK)

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje uchodźców z Ukrainy o możliwości schronienia się w Polsce. W związku z rosyjskim atakiem od czwartku 24 lutego Ukraińcy mogą przekraczać granicę bez dokumentów. Te osoby są również zwolnione z kwarantanny COVID-19. Zgodnie z decyzją rządu granicę mogą przekroczyć wszyscy obywatele Ukrainy, nawet ci, którzy nie posiadają żadnego dokumentu tożsamości. Dotyczy to również osób, których dokumenty są nieważne lub niekompletne. W tej trosce na wjazd do Polski wystarczy zgoda Komendanta Straży Granicznej wyrażona podczas przekraczania granicy. Takie zezwolenie wydawane jest na pobyt do 15 dni. Po 15 dniach uchodźcy zdecydują, czy pozostać w Polsce, czy wrócić na Ukrainę, jeśli sytuacja się unormuje.

Osoby podróżujące ze zwierzętami nie muszą posiadać dowodu szczepienia, a samo zwierzę nie musi mieć mikroczipu.

Służby graniczne utworzyły również punkty odbioru na przejściach granicznych. Osoby, które nie mają zagwarantowanego miejsca pobytu w Polsce, mogą tam szukać pomocy. W tych punktach uchodźcy mają zapewnione: tymczasowe zakwaterowanie w Polsce, ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce do odpoczynku.

Obywatele Ukrainy mogą podróżować bezpłatnie w klasie 2 pociągami gospodarki narodowej TLK i IC. Przejazd odbywa się na podstawie paszportu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Podróżni otrzymają bezpłatny bilet.