Awaria w PKP Polskich Liniach Kolejowych objęła 19 z 33 Lokalnych Centrów Sterowania wyposażonych przez Alstom. Niektóre pociągi mogą w ogólne w czwartek nie zostać uruchomione - powiedział w czwartek podczas konferencji wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński.

PKP

"Kolejarze opanowują sytuację po wystąpieniu awarii, ale problem nie dotyczy wyłącznie Polski i ma charakter globalny" - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

PKP PLK poinformowały, że w czwartek ok. godz. 4:00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. W związku z czym występują opóźnienia pociągów przekraczające nawet kilkadziesiąt minut.

"Ponieważ zasięg tych awarii jest niemal krajowy, wobec tego oczywistym jest, iż część pociągów nie zostanie w dniu dzisiejszym w ogóle uruchomiona" - powiedział Skubiszyński. Poinformował, że awaria objęła swoim zasięgiem ok. 820 km linii kolejowej w kraju.

Skubiszyński dodał, że awaria dotyczyła systemu sterowania ruchem kolejowym i objęła takie lokalizacje i ciągi kolejowe jak od Krakowa w kierunku Węglińca, okolice Koluszek, linię E20 od Warszawy do Konina oraz linia nr 9 od Warszawy do Gdańska.

Minister Adamczyk przypomniał, że w związku z ogólnopolską awarią elektronicznych systemów sterowania ruchem kolejowym, od wczesnego rana w PKP PLK funkcjonuje sztab, który pracuje nad rozwiązaniem problemów. "Na chwilę obecną nie istnieje zagrożenie dla ruchu kolejowego. Sieć kolejowa jest bezpieczna" - dodał.

Rzeczniczka Szybkiej Kolei Miejskiej Zuzanna Szopowska-Konop przekazała wcześniej PAP, że z powodu awarii na odcinku Warszawa Rembertów - Warszawa Zachodnia występują utrudnienia w ruchu wszystkich przewoźników. "W związku z tym, pociągi SKM linii S1 i S2 w obu kierunkach mogą być opóźnione do około 45 minut" - zaznaczyła rzeczniczka SKM.

Koleje Mazowieckie poinformowały z kolei o wzajemnym honorowaniu biletów Kolei Mazowieckich KM – PKP Intercity IC, na całym obszarze działania spółki KM. Wzajemne honorowanie biletów obowiązuje też z taborem ZTM-u we wszystkich autobusach, tramwajach i metrze M1, M2 w I i II strefie ZTM oraz Przewozami Regionalnymi i Warszawską Koleją Dojazdową.