Niemiecka diecezja katolicka zleciła udzielanie chrztów 17 kobietom, powołując się na niedobór księży.

BishopofEssen Biskup Franz-Josef Overbeck z EssenDiecezja Essen, w przemysłowym zagłębiu Ruhry w Niemczech, jest pierwszą diecezją w kraju, która zleciła sprawowanie sakramentu grupie kobiet, donosi CNA Deutsch, niemieckojęzyczny partner prasowy CNA.

Theresa Kohlmeyer, kierownik wydziału wiary, liturgii i kultury w diecezji, powiedziała, że krok ten był konieczny, ponieważ było „mniej księży niż w przeszłości”.

Dodała, że istnieje „wielka potrzeba ze strony rodzin, aby zapewnić im jak najbardziej indywidualne opiekę sakralną i służbę religijną”.

Biskup Franz-Josef Overbeck z Essen wyjaśnił, że decyzja o powołaniu świeckich – 17 kobiet i jednego mężczyzny – na okres trzech lat była odpowiedzią na „trudną duszpastersko sytuację”.

W diecezji Essen mieszka ponad 2,5 miliona ludzi, z czego 724 047 to katolicy. Jest to najmniejsza pod względem powierzchni diecezja w Niemczech.

Kanon 861 Kodeksu Prawa Kanonicznego mówi, że „zwyczajnym szafarzem chrztu jest biskup, prezbiter lub diakon”.

Dodaje, że „gdy ordynariusz jest nieobecny lub nie jest w stanie zapewnić usługi, katecheta lub inna osoba wyznaczona do tej funkcji przez ordynariusza lub w razie konieczności jakakolwiek osoba mająca właściwą intencję, zgodnie z prawem może udzielić chrztu”.

Biskup Gebhard Fürst z Rottenburga-Stuttgartu zapowiedział w marcu 2021 r., że rozpatrzy możliwość chrztu świeckich pracowników duszpasterskich, tworząc grupę roboczą.