Zbombardowany teatr w Mariupolu – Władze w oblężonym mieście portowym Mariupol twierdzą, że siły rosyjskie zbombardowały teatr, w którym schroniły się „setki” cywilów. Budynek został wyraźnie oznaczony „dzieci” na zdjęciach lotniczych. Liczba ofiar śmiertelnych nie jest jeszcze znana.

 • Dziesięciu zabitych w kolejce do chleba – Ukraina twierdzi, że 10 osób zginęło po tym, jak znalazło się pod ostrzałem, stojąc w kolejce po chleb w północnym mieście Czernigiw.
 • Uwolniony burmistrz – burmistrz Melitopola zostaje uwolniony prawie tydzień po tym, jak podobno został uprowadzony przez siły rosyjskie. Podobno został zwolniony w ramach wymiany kilku młodych rosyjskich poborowych schwytanych przez Ukrainę.
 • „Zbrodnia wojenna” – prezydent Joe Biden po raz pierwszy nazywa Władimira Putina „przestępcą wojennym”. Kreml szybko odpowiada, nazywając ten komentarz „nie do zaakceptowania i niewybaczalny”.
 • Zełenski przemawia do Kongresu USA – W emocjonalnym przemówieniu wideo do Kongresu USA ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski porównuje rosyjską inwazję do 11 września i ataku na Pearl Harbor, który wciągnął USA w II wojnę światową.
  Po błaganiu sojuszników o wprowadzenie strefy zakazu lotów i pokazaniu wstrząsającego montażu dewastacji wyrządzonej ukraińskim cywilom, amerykańscy ustawodawcy przyznają mu owację na stojąco.
 • Amerykańska pomoc w dostawach broni – Wkrótce potem Biden ogłasza ogromny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym systemy obrony przeciwrakietowej S-300, 100 dronów „kamikaze” Switchblade oraz tysiące innych pocisków przeciwlotniczych i przeciwpancernych.
 • Brak aktywnej pomocy NATO dla Ukrainy – szef NATO Jens Stoltenberg mówi, że sojusz nie planuje wysłania sił na Ukrainę po tym, jak Polska wezwała ją do rozmieszczenia tam misji pokojowej.
 • Putin powtarza się – W spotkaniu z regionalnymi urzędnikami Putin powtarza, że „pronazistowski reżim kijowski” dokonuje „ludobójstwa” i próbuje zdobyć „broń masowego rażenia”, w tym rozwijać „wojskowe programy biologiczne” przy „finansowym wsparciu Pentagonu”.
 • Ukraina stawia żądania – Po dniach ostrożnego optymizmu w sprawie rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą Zełenski ponawia swoje żądania: zakończenia wojny, gwarancji bezpieczeństwa oraz powrotu do suwerenności i integralności terytorialnej.
 • Rozmowa amerykańsko-rosyjska – doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan i generał Nikołaj Patruszew, sekretarz Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, nawiązują pierwszy kontakt na wysokim szczeblu między tymi krajami od czasu rozpoczęcia inwazji.
 • Dzień płatności Rosji – Rosja ma zapłacić odsetki od zadłużenia zagranicznego w wysokości 117 mln dolarów amerykańskich. Putin oświadcza , że będzie swój dług określany w dolarach spłacał w rublach – co może oznaczać niewypłacalność Rosji.
 • Putin zapowiada ulgę gospodarczą – mówi, że „gospodarczy blitzkrieg” Zachodu przeciwko Moskwie nie powiódł się, ale przyznaje, że sytuacja „nie jest łatwa” dla Rosjan i zapowiada wzrost wszystkich świadczeń socjalnych.
 • Zablokowane serwisy informacyjne – rosyjski regulator mediów Roskomnadzor blokuje dostęp do co najmniej 32 stron internetowych, zwiększając tym swoją rozprawę z mediami nie popierającymi jego rządu rozpoczętą po rozpoczęciu wojny. Dotknięte tym media media obejmują BBC, wielokrotnie nagradzaną witrynę śledczą Bellingcat i regionalną witrynę Permdaily.ru.
 • Rosja przestaje być członkiem Rady Europy po ponad ćwierćwieczu członkostwa.
 • Ambasador Chin – Ambasador Chin mówi ukraińskim urzędnikom we Lwowie, że „Chiny to przyjazny kraj”, który „na zawsze pozostanie dobrą siłą dla Ukrainy”.