Teatr dramatyczny w Mariupolu został zbombardowany – informują ukraińskie media w środę po południu. Przez okres rosyjskich ostrzeliwań służył on jako miejsce schronienia dla ludności cywilnej oraz uchodźców z pobliskich miejscowości.

masgravemariupol Zwłoki składane są do masowego grobu na obrzeżach Mariupola na UkrainieNie wiadomo, ile osób zostało poszkodowanych, ale dziennikarz Christo Grozew pisze, że doszło do „niespotykanej zbrodni wojennej”. Informację o zniszczeniu budynku potwierdził szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kuleba.

Telewizja Nexta opublikowała przerażające statystyki dotyczące sytuacji w Mariupolu.

Zginęło ponad 2400 cywilów. Przez 13 dni w mieście nie ma prądu, gazu ani wody, a w nocy temperatury sięgają -5°C. 400 000 ludzi nadal pozostaje w mieście. Dziś 11 000 osób mogło ewakuować się z miasta.

Podczas wielodniowego oblężenia Mariupola, 430-tysięcznego miasta portowego w południowo-wschodniej Ukrainie, piętrzą się ciała, a lokalne władze spieszą się z chowaniem zmarłych w masowych grobach.

Ta agonia mista odzwierciedla cele taktyczne Putina. Oblężenie takie to taktyka militarna używana w starożytności i w średniowieczu, mająca na celu zterroryzowanie ludności poprzez głód i przemoc, pozwalając atakującym siłom oszczędzić własnym żołnierzom kosztów wkroczenia do wrogiego miasta. Zamiast tego, powoli i boleśnie umierają cywile.


Putin dopracował tę taktykę podczas swoich lat u władzy, najpierw w czeczeńskim Groznym w 2000 r., a następnie w syryjskim Aleppo w 2016 r. Obydwa miasta doprowadził do ruiny.