Działalność agenturalna Aleksandra Gancarza dla służb bezpieczeństwa PRL nie powinna być tajemnicą dla zainteresowanych przedstawicieli Polonii w Australii a to z tego powodu, iż jego teczki zostały skatalogowane w publicznym inwentarzu IPN.(1)

 Co pozostawało ciągle tajemnicą to detale tejże współpracy i detale te poniższy artykuł udostępni czytelnikom na podstawie dokumentacji IPN.

Były tajny współpracownik systemu bezpieczeństwa w latach reżymu komunistycznego w Polsce o pseudonimie "Osa" został nagrodzony za swoją działalność promującą „wolność wiary” wśród praktykujących Falun Gong na całym świecie.

Czyli sprzątanie po  aferze Skripowa

Po zakończeniu II wojny światowej Australia przeżywała dziesięciolecie ogromnego rozwoju gospodarczego i wzrostu demograficznego. W tym okresie popyt na australijskie produkty rolnicze, minerały oraz produkcję przemysłową, spowodowany wojną i zniszczeniami wojennymi w Europie, rósł gwałtownie. Rosnąca wciąż produkcja przemysłowa wymagała coraz większej liczby rąk do pracy, a naturalny przyrost ludności w kraju nie był w stanie temu wymaganiu sprostać.

Patryk Pleskot w przedmowie monografii zatytułowanej „Polska – Australia - „Solidarność” na temat biografii Seweryna Ozdowskiego wyraża się niesłychanie pozytywnie o osiągnięciach i zasługach bohatera swojej książki.

Jego ocena osiągnięć Seweryna jest nieomalże hagiograficzna:

Zakres tej nowej serii artykułów będzie obejmował głównie agentów używanych przez służby bezpieki PRL na terenie Australii. Będą tu występować przede wszystkim osoby zaangażowane przez bezpiekę jako tak zwani „tajni współpracownicy” czy też „kontakty operacyjne”, chociaż poruszać będę również operacje służb wywiadowczych PRL umiejscowionych w placówkach dyplomatycznych czyli w Konsulacie Generalnym w Sydney i w Ambasadzie w Canberze.

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework