Historie z teczek Wandy Sieradzkiej

Wandzia Sieradzka była skrzącą się celebrytką PRLu. Poetka, autorka i kreatywna tłumaczka tekstów piosenek, wreszcie persona telewizji polskiej a pod koniec życia gwiazda polskiej emigracji w Holandii. To ona była autorką tekstu piosenki „Nie płacz kiedy odjadę” napisanego dla popularnego piosenkarza Marino Mariniego, to ona była tłumaczką tekstu pacyfistycznej piosenki komunisty-piosenkarza Peta Seagera (LINK1) (LINK2). Piosenka ta znana w Polsce pod tytułem „Gdzie są kwiaty z tamtych lat ”, śpiewana była przez inna gwiazdę estrady PRL, Sławę Przybylską (LINK3)

Czyli historia Majera Zobermana vel Konrada Sieradzkiego

Konrad Sieradzki a właściwie Majer Zoberman był ojcem Zygmunta Sieradzkiego, który opisał życie obojga swoich rodziców w książce z 2019 roku zatytułowanej „Nie płacz kiedy odjadę”. Jak sam autor stwierdził, o przeszłości swego ojca z czasów wojny nie wiedział za dużo:

Tekst opublikowany poniżej to wstęp do serii artykułów poświęconych formowaniu przez komunistów PRL-owskiej klasy elit intelektualnych, medialnych i politycznych oraz ich działalności. Te nowe elity wypełniać miały czeluść pozostawioną w społeczeństwie polskim po wymordowaniu przez Niemców i Sowietów przedwojennej czołówki politycznej, społecznej oraz kulturalnej.

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework