Prymasa Tysiąclecia, kard.Stefan Wyszyński, to nowy błogosławiony w Kościele. Oto jego, krótki życiorys.

Urodził się 3.08.1901r.w Zuzeli nad Bugiem, w rodzinie o powstańczych tradycjach (jego dziadek za udział w Powstaniu Styczniowym został karnie wysiedlony z Podlasia).

26 czerwca 2021 roku w miejskim parku Newark-on-Trent w Wielkiej Brytanii został odsłonięty pomnik upamiętniający Irenę Sendlerową, która współpracując w czasie okupacji z organizacją pomocy Żydom „Żegota” uratowała około 2500 dzieci z warszawskiego getta.

Bronisław Czech był pierwszym polskim narciarzem klasy światowej, taternikiem, ratownikiem górskim, trzykrotnym olimpijczykiem, instruktorem narciarskim, pilotem i instruktorem szybowcowym.

W nocy z 25 na 26 września 1953 roku, władze komunistyczne aresztowały kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Wraz z prymasem aresztowano jego sekretarza, skromnego i cichego biskupa Antoniego Baraniaka. Było to apogeum walki władz komunistycznych z Kościołem katolickim.

Decyzją Sejmu Prymas Tysiąclecia został jednym z patronów 2021 roku. W tym roku mija 120 lat od urodzin byłego prymasa oraz 40 lat od jego śmierci.

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework