Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

2 października 2021 roku w parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, gdzie przez 63 dni płonął Ogień Pamięci ku czci Powstańców, odbyła się uroczystość zakończenia obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza do udziału w uroczystościach obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej na żywo oraz online organizowanych w dniu 1.09.2021 r.

82 lata temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

31 sierpnia 1980 r. wicepremier komunistycznego rządu PRL Mieczysław Jagielski przystał na postulaty strajkujących w Stoczni Gdańskiej i podpisał porozumienie gdańskie. Reżim komunistyczny zgodził się m.in. na utworzenie niezależnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia ’70 i transmisje niedzielnych mszy w radiu.

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework